1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

پیام جنبش سکولار دموکرات‌های ایران به کنفرانس حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)

.دوستان ارجمند و هم‌رزمان گرامی در مبارزه عليه حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان

با تشکر از دعوتی که بر اساس سنت ساليان اخير حزب مشروطه، به‌منظور شرکت نمايندگان نهاد هماهنگی جنبش سکولار دموکراسی ايران، برای شرکت در کنفرانس اين حزب با عنوان «پشتیبانی از حقوق شهروندی ملت ایران»، به عمل‌آورده‌اید و همراه با بهترين آرزوها برای موفقيت اين کنفرانس، مواضع نهاد هماهنگی جنبشمان را در مورد وضعيت مبارزه عليه حکومت مسلط بر کشورمان مختصراً چنين اعلام می‌داریم:

1. جنبش سکولار دموکراسی ايران حکومت مسلط بر کشورمان را نه‌تنها به رسميت و قانونيت نمی‌شناسد بلکه آن را متشکل از مجموعه غاصبی می‌داند که حق حاکميت را از ملت سلب کرده و امکان اعمال اين حق را از طريق مجاری دموکراتيک از ميان برداشته است.

2. جنبش سکولار دموکراسی ايران، به پشتوانه 37 سال کوشش مستمر برای اصلاح اين رژيم که همواره بی‌نتیجه مانده است، اين رژيم غاصب را کلاً اصلاح‌ناپذیر می‌داند و جريان اصلاحات داخل اين حکومت را تنها کوششی، چه آگاهانه و چه ناخودآگاه، در جهت بقای آن ارزيابی می‌کند.

3. آنچه با عنوان اصلاح‌طلبی در بيرون از دستگاه حکومت شناخته می‌شود، اگرچه در زير سرکوب بی‌رحمانه حکومتی نمی‌تواند صراحتاً خواستار انحلال اين حکومت و لغو قانون اساسی آن شود اما هرکجا که ـ همچون مورد جنبش سبز ـ امکان موضع‌گیری‌اش فراهم‌شده، بر خواست «تغيير رژيم» تأکيد داشته است.

4. پس ما «تغيير طلبی» و «دگرگونی خواهی» داخل کشور را ترجمه «انحلال طلبی» در خارج کشور دانسته و رزمندگان آن جبهه را هم‌پیمانان خود در مسير برانداختن حکومت اسلامی تلقی می‌کنیم.

5. درعین‌حال اعتقادداریم که مبارزه برای انحلال يا تغيير حکومت مسلط بر کشورمان تا زمانی که يک آلترناتيو منسجم و معتقد به سکولار دموکراسی (که در سایه آن می‌توان به اصل تحزب پرداخت و از سوسياليزم تا ليبراليسم را تبليغ کرد) در برابر اين حکومت غاصب به وجود نيايد و اعتماد مردم ايران را جلب نکند، احتمال انحلال اين رژيم چندان چشمگير نخواهد بود.

6. ما اعتقادداریم که بنا بر خصلت تاريخی استبداد، در حوزه نفوذ حکومت‌های استبدادی امکان پيدايش آلترناتيوی انحلال طلب وجود ندارد و درنتیجه، معتقديم که وظیفه مهم و تاريخی آفرينش اين آلترناتيو سکولار دموکرات بر عهده مبارزان خارج کشور گذاشته‌شده است. درنتیجه تا در خارج کشوريم ناچار به اتحاد با يکديگر عليه غاصبان مسلط بر کشورمان هستيم.

7. ما اعتقادداریم که سکولار دموکراسی اصل بديهی برای برقراری حاکميت ملی و آزادی عقيده و تبليغ آن و انجام انتخابات آزاد و جلوگيری از بازتوليد استبداد است و بدين لحاظ سکولار دموکراسی را خط ائتلافی می‌دانیم که می‌توان در ظل آن به همکاری با همه احزاب و تشکلات انحلال طلب نشست.

8. اعتقاد ما بر آن است که تا آفرينش اين آلترناتيو که عهده‌دار مبارزه مردم علیه حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان خواهد شد، ازآنجاکه مبارزات داخل کشور نمی‌تواند از حوزه «مطالبه محوری» از حکومت، خارج شود، ما که در خارج کشور فعاليت داريم و خواستار برافتادن اين حکومت هستيم، بی‌آنکه دمی از حمايت مطالبات مردم ايران از همين حکومت غافل شويم، نبايد از غاصبان حق حاکميت مردم کشورمان مطالبه‌ای داشته باشيم و ضروری است که مخاطبان ما تنها مردم ايران باشند.

9. ما معتقديم که وقتی شخصیت‌ها و گروه‌های سياسی داخل کشورمان توان «انحلال طلبی» را نداشته و بر حول «مطالبه محوری» عمل می‌کنند، بالطبع نمی‌توان راهنما و راهبر فعالان خارج کشور باشند؛ اما لازم است تا همواره از حمايت آنان دلگرم شده و يقين بدانند که ما برای پيروزی مبارزانی عمل می‌کنیم که در داخل کشور در خط اول مبارزه عليه اين حکومت ایستاده‌اند. در پايان، با تجديد تشکر از دعوت شما، براي حزب ليبرال مشروطه ايران چنين آرزو می‌کنیم که امروز، در غربت خارج کشور، راه‌های اتحاد عمل برای آفرينش آلترناتيو را باهم با ديگر مبارزان بيازمايد و در فردای آزاد ايران نيز، باهمت یکایکمان و شانه‌به‌شانه هم برای آبادی آن خاک فرهنگ‌پرور و عزيز به فعاليت بپردازيم.

از طرف هيئت دبيران نهاد هماهنگی جنبش سکولار دموکراسی ايران

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…